Skip to content

Depresja – plaga XXI wieku

psychiatraDepresja, to niewątpliwie jedna z najtrudniejszych do pokonania chorób. To prawdziwa plaga XXI wieku, będąca niestety zaliczaną do chorób cywilizacyjnych. A to oznacza, że jest poniekąd wytworem naszej cywilizacji, trybu naszego życia. Coraz więcej osób też dotyka, powodując wyniszczenie ich psychiki. Na szczęście depresja to choroba, z którą można skutecznie walczyć.

 

Zaczynamy od psychiatry

Ogólnie rzecz biorąc psychiatrzy warszawa podkreślają, że walka z tą chorobą zawsze zaczyna się w ich gabinecie. Nie ma możliwości, aby podjąć ją wyłącznie na własna rękę. Jedyną osobą, która może zdiagnozować depresję jest właśnie lekarz psychiatra warszawa. Ukończenie przez niego medycyny na specjalności psychiatria pozwala mu obiektywnie diagnozować tę chorobę, określić jej stadium, a także wyznaczyć sposób leczenia. A ten nierozerwalnie wiąże się z lekami psychotropowymi. I chociaż pacjenci często boją się ich niczym przysłowiowy diabeł święconej wody, bez przyjęcia leków nie będą w stanie podjąć skutecznie terapii. Poza tym lekarz określi jak długo leki trzeba przyjmować. On wie najlepiej, kiedy zaczynają działać i jak podstępną chorobą jest depresja, której symptomy mogą być przyczajone i gotowe do wybuchnięcia, jeśli tylko nadarzy się okazja.

 

Dopełnienie leczenia terapią

Psychiatra, dobry psychoterapeuta warszawa doskonale wie, że w leczeniu depresji najskuteczniejsze jest połączenie środków farmakologicznych z odpowiednią terapią. Najlepiej, jeśli psychiatra i terapeuta pracują w jednym ośrodku, w jednej poradni i mogą między sobą konsultować postępy pacjenta. Dla terapeuty z pewnością bardzo ważne będą wszelkie wskazówki przekazywane przez psychiatrę. A dla psychiatry, w ustalaniu leków, ich dawek – informacje dostarczane od terapeuty. Psychoterapeuta niewątpliwie wzmacnia efekty farmakologii. Dzięki takiemu połączeniu efekty leczenia są znacznie łatwiejsze i szybsze do osiągnięcia. A jak wygląda taka terapia? Przede wszystkim psychologrozpoczyna ją wzbudzenie motywacji w pacjencie. On musi chcieć się leczyć. Musi poczuć, że ma jakiś cel w życiu. Że choćby dla samego siebie warto podjąć walkę. Gdy już uda się pokonać niechęć i pacjent wykaże motywację można przejść do kolejnego etapu, czyli szukania przyczyny zaburzenia, a później do kolejnego – naprawy rozdartej duszy. To, jaka będzie zastosowana metoda – to już zależy od samego terapeuty. On musi poznać dobrze pacjenta, aby wiedzieć, jaki rodzaj terapii będzie dla niego najskuteczniejszy. Psychodynamiczna, poznawcza, interpersonalna – każda jest inna. I tylko dobry terapeuta dobierze ją optymalnie.

 

Leczenie depresji jest niezwykle trudne. Wymaga od pacjenta ogromnego zaangażowania, choć choroba sprawia, że nie potrafi wziąć się w garść. Od terapeuty wymaga natomiast ogromnych pokładów cierpliwości, doskonałego ludzkiego podejścia do pacjenta, czy ogromnej wiedzy o mechanizmach rządzących ludzką psychiką. Dzięki temu praca z pacjentem jest znacznie bardziej efektywna. A depresja staje się chorobą, którą można pokonać. Nie jest łatwo, ale efekt może być wspaniały. Trzeba tylko o niego zawalczyć.

Be First to Comment

Dodaj komentarz